Mattor

Vi är en del av Matt-Tema kedjan som är en kedja med 40 butiker över hela landet som samarbetar med att utveckla, köpa in och lagerhålla mattor. Tillsammans med designers världen över skapas mönster i mängder av färger, mönster och kvaliteter som ska kunna passa alla smaker. Eftersom inköpen görs gemensamt får vi förmånligare priser vilket även ger dig som kund ett lägre pris.

Kabi - handvävd röllakanmatta av ull Kabi - handvävd röllakanmatta av ull

Det finns många varianter och kvaliteter att välja mellan när du letar efter en ny matta till ditt hem. Några av de sorters mattor du har att välja mellan kvalitetsmässigt är

  • ryamatta
  • tuftad
  • röllakan
  • trasmatta
  • plastmatta
  • wilton

Såklart finns det även badrumsmattor och olika sorters torkmattor i sortimentet.

En av årets stora nyheter hos Matt-Tema är det samarbetet man har med konstnären Ardy Strüwer som designat en mattkollektion om fem mattor. Ardy Strüwer föddes i Batavia på Java för drygt 60 år sedan men flyttade till Holland som tioåring. Han har studerat på både Kungliga Konstakademien i Haag och på Kungliga Konstakademiens grafiska avdelning i Stockholm. Internationellt har Ardy blivit ett stort namn med utsälttningar i Europa och USA, han finns representerad i många privata samlingar och på museer som bland annat Moderna Museet i Stockholm och Gemeente museum i Haag.

 

I vår butik kan du se hans matta Bird Woman som är handknuten i ull med en diameter omkring 150cm samt hans matta Apples for Cezanne ca 140 x 190 cm. 

Som komplement till vårt övriga sortiment av mattor kan du även beställa mattor från Strehög i vår butik. Strehög är idag en av Sveriges största mattgrossister med 130 års erfarenhet. Företaget lägger ner mycket kraft på produktiutveckling och designar, färgsätter och formger de flesta mattor i sortimentet i egen regi. Även Strehög har design-samarbeten och i den nuvarande kollektionen kan man hitta mattor designade av Ulrika Hydman Vallien och Louise Videlyck.

Hitta din nya matta i vår butik

Mattor är en viktig del i vår inredning som både är skön att gå på, ljuddärmpande och dekorativ. Det finns mycket att tänka på och välja mellan gällande färg, form och design när du ska välja din nya matta.

 

Med mattan kan du visa din personlighet oavsett om den är klassisk eller modern, färgstark eller avskalat enkel.

 

Trenderna växlar väldigt fort inom inredning men med ett brett sortiment att välja från hoppas vi att du kan hitta en matta hos oss som du är nöjd med många år! 

 

Här kan du bläddra i katalogen från Matt-Tema Här kan du bläddra i katalogen från Matt-Tema

Trender

Trender som syns just nu gällande mattor är att ryamattorna fortsatt är favoriter i de svenska hemmen. Färgskalan går i naturfärger från vitt, beige och brunt till grått i olika nyanser och svart. Plommon och rött är populära färger som ger en färgklick i rummet.

 

En annan trend är de patchwork mattor som tillverkas av ull med ett mönster som ser ut att komma från ett lapptäcke av flera olika mattor med olika mönster men liknande färgskalor.